Mivel a miskolci Cinefesten ezen a néven futott, maradok én is ennél... Sajnos a Cornetto trilógia záródarabja elkerüli a hazai mozis forgalmazást, így csak pár szerencsés (engem is beleértve) láthatta a nagyvásznon: azok, akik szeptemberben a Cinefesten befértek a tömött termekbe, azok, akik egy spéci vetítéssorozat keretein belül befizettek a komplett trilógiára és azok, akik A hetedik sor közepe nevű alkotói csoporttal karácsonyoztak, mint ahogy azt én is megtettem.
W.T.F. iz dö Cornetto trilógia?
Edgar Wright író-rendező (akinek A hangya című Marvel-film a következő projektje) összeállt Simon Peggel és Nick Frosttal és az elmúlt kb. 10 évben összedobtak három fenomenális vígjátékot/paródiát, amikkel aztán hatalmas rajongótáborra tettek szert. "Cornetto", mivel ez a fincsi édesség mindig megjelenik valamilyen formában a filmekben (Vér és jégkrém trilógiaként is szoktak utalni rá). Az első két részen, a Haláli hullák hajnalán és a Vaskabátokon remekül lehet szórakozni, úgyhogy nem csoda, ha mindenki tűkön ülve várta a Világvége megjelenését, amire nálunk is sor kerül nemsokára, igaz csak DVD-n.
W.T.F. nát in dö mozikban?
Tippjeim azok vannak, de közelebb áll az igazsághoz az, hogy nem tudom. Valamilyen furcsa okból kifolyólag a népes (vagy csak lelkes?) rajongótábor tagjai kedvéért nem éri meg moziban forgalmazni ezeket a filmeket - a Vaskabátok is elhasalt itthon. Pedig ha valami, hát a Cornetto trilógia nem érdemli meg a közönyt: Wrighték ugyanis mesterhármast rúgtak, ezt senki nem vitathatja. Bár az is igaz, hogy a Világvége a kapufáról pattant be, de az ördögbe is! Lehet, hogy a három közül a leggyengébb, de még így is baromi szórakoztató!
W.T.F. iz disz óll öbáut?
Fiatalkorukban 5 jó barát egy 12 állomásból álló kocsmatúrát szerettek volna véghezvinni, de kudarcot vallottak. Eltelt több, mint 20 év, mindenki felnőtt, megkomolyodott, kivéve Garyt (Simon Pegg), aki most újra összetrombitálja a bandát. A cél ugyanaz, a lelkesedés viszont nem a régi. Ahogy haladnak kocsmáról kocsmára, úgy lesz egyre furcsább minden: a kisváros lakói valami sötét titkot rejtegetnek és erre a férfi wc-ben pár kamasz társaságában jön rá az "öt muskétás". De rossz az, aki rosszra gondol...
W.T.F. iz máj práblöm vele?
Szóval gól, csak épp a kapufáról pattant be: a probléma szerintem az, hogy túl nagy a törés a film első és második fele között. Az első háromnegyed óra pörgős dialógusokkal tarkított, szinte non-stop röhögés, míg a második etap egy durva akcióbomba, ahonnan még oké, hogy a verbális poénok el-elmaradoznak, de a szituációsakból sincs olyan sok, vagy legalábbis olyan vicces. Pedig a Világvége elképesztően kreatív, valószínűleg többszöri megtekintés lenne szükséges ahhoz, hogy mindent felfedezzünk benne.
W.T.F. iz dö dzsíniusz benne?
Ezekről a spoilerveszély miatt nem beszélnék, legyen elég annyi, hogy érdemes figyelni a kocsmák neveit és hogy mi történik bennük a filmben, valamint Gary narrációját a történet elején... Egyáltalán nem mondható tehát az, hogy összecsapták volna, vagy hogy kifogytak az ötletekből. A klasszikus, a trilógia eddigi tagjaira jellemző poénok (és szereplők is) visszatértek: természetesen a Cornetto is megjelenik valamilyen formában, de csak úgy, mint eddig, ismét fontos szerep jut a kocsmáknak is, meg természetesen harmadszorra sem sikerül azt a nyamvadt kerítést átugorni...
Vadö fakk dáz W.T.F. mín?
Mint a trilógia minden filmjében, most is a karakterek megalkotása sikerült a legjobban. A pörgős párbeszédek és a végeláthatatlan, eltúlzott akciószekvenciák mit sem érnének, ha nem ez a jól összeszokott csapat csapatná a Világvégében? Simon Pegg egyértelműen ellopja a showt, most először ő alakíthatja a segghülyét (ez korábban Nick Frost feladata volt), de legalább annyira jól áll neki, mint bármi más. Harsány játékával szándékosan hoz egy idegesítő seggfejet, de egyszerűen nem lehet rá haragudni, hiszen ez is abszolút szándékos húzás, elég csak a film végi emberiségről tartott beszédére gondolni.
W.T.F. iz dö konklúzsön?
Mindenképpen nézzétek meg. Ha elsőre nem voltatok elragadtatva, adjatok neki még egy esélyt. A szereplőknek pörög a nyelve, ráadásul erős az akcentusuk, úgyhogy aki nem érti az angolt és lassabban olvas, mindenképpen várja meg a szinkronizált verziót! Ugyanis a Világvége egy remek példa arra, hogy feliratozni nem minden filmet lehet - a hozzá készített felirat egész biztosan nem felelt meg a szabályoknak, ahhoz túl gyorsan kényszerültek váltogatni túl sok szöveget... Sok jó poén, korrekt trükkök és zseniális megvalósítás. Kívánhattunk volna egy kicsit jobbat is zárásnak, de panaszkodni azért nincs okunk...
Nálam, ha csak egy milliméterrel is, de ez a film nyert a két "világvégés vígjáték" közül. Az Itt a végéről szóló írásomat >>ITT<< olvashatod.