Szerencsére a sci-fi a mai napig termékeny műfaj és a komoly, meghatározó alkotásokon túl rendre kapunk lightos, elsősorban a szórakoztatásra kihegyezett filmeket is. Az egyik meglátásom alapján 3 csoportba oszthatóak a tudományos-fantasztikus mozik: Azok, amik mély, belső üzenettel bírnak (mérföldkövek, filmművészeti értékük magas), azok, amik azért készültek, hogy szórakoztatóak legyenek, és azok, amik a kritikusok és a közönség nagy része előtt is megbuknak: az egyetlen ok, amiért létrejöhettek, az az, hogy pénzt vártak tőlük.
Mert félreértés ne essék és hát ne is legyünk naivak: az első kettő kategóriába tartozó filmek létrejövetelében is nagy szerepe van annak, hogy a producerek fialtatni akarják a pénzüket, de ott legalább van valami plusz, amiért érdemes elmenni és megnézni az alkotásaikat a moziban. Az első csoportba sorolható például a Nyolcadik utas a Halál, a District 9 vagy a Hold, a másodikba az alant található lista valamennyi képviselője, a harmadikba meg olyan felesleges alkotások, mint az új Emlékmás film (lényegtelen, hogy a mozikban megbukott-e, vagy sem), a Csatahajó, vagy a Transformers filmek folytatásai.
Szóval következzen 10 jó popcorn sci-fi* ABC sorrendben, ami hiába van tele logikai bukfencekkel, vagy eltúlzott jelenetekkel, mégis szerethető marad:
A +1: Feledés (írásom róla)
A lista apropója, mert bár a Feledés ennél többnek ígérkezett, végül "csak" egy szórakoztató és látványos romantikus sci-fi lett, ami egy csomó máshonnan ismert panelből építkezett, de ezt mégis megbocsátjuk neki, hiszen a végeredmény szép és stabil lett. A látványra nem lehet panasz és a történet is érdekes, csak éppen semmi újat nem hozott...
Armageddon
Michael Bay nem rossz rendező ám, de nem is jó. Mindenesetre ő tette le az asztalra a messze az egyik legszórakoztatóbb és belőlem legtöbb érzelmet előhozó sci-fit, az Armageddont. Brúszvilisz megmenti a földet másnaposság nélkül és a tengernyi mellékszereplővel is jól bántak az alkotók, hiszen mindenki megkapta a maga kis jelenetét.
Avatar (írásom róla)
Az Avatar kicsit kilóg a sorból, mert én igenis filmtörténeti mérföldkőnek tartom, de azt el kell ismerni, hogy elsősorban a forgatásnál alkalmazott technológiák miatt. A történet pedig a jól ismert Pocahontas-sztori, aminek szerintem ez az eddigi legjobb tálalása minek nyomán úgy repül el a 3 óra, hogy azt észre sem vesszük.
A függetlenség napja
Roland Emmerich mindig nagyban gondolkodott, bár ő szerintem sosem nőtt fel igazán a feladathoz. Habár a Godzillát szerettem gyerekként, az igazi nagyágyú A függetlenség napja marad tőle, mert tele van jó dumákkal és karakterekkel és a korához képest nagyon látványos. A sci-fi és a katasztrófafilm határán remekül egyensúlyozik, sajnos későbbi munkáinak karaktereiből már hiányzik az a fajta szerethetőség, ami itt még olyan jól működik.
A sötétség krónikája
Mivel a 22 évente sötétség egy komoly alacsony költségvetésű sci-fi mérföldkő, így az nem, csak a folytatása kerülhetett fel a listára. Én mind a kétszer remekül szórakoztam ezen a látványos és izgalmas filmen, ahol Riddick olyan cool, hogy már csak emiatt túlélné a napokat Crematoria felszínén. Idén érkezik a Riddick, a sorozat 3. része, ami remélhetőleg ötvözi az első kettő film jó tulajdonságait...
Csillagközi invázió
Paul Verhoeven egy bitang szórakoztató filmet rittyentett a hatalmas rovarok vs emberek alapgondolat köré csupa B kategóriás színésszel. 1997-hez képest pazar látványvilágot kapunk és a történetre sem lehet különösebb panaszunk. Szintén fiatalkori emlék: akárhányszor láttam, mindig magával ragadott, pedig ez sem tökéletes alkotás.
Men in Black: Sötét zsaruk
Szintén 1997, amikor is az azonos című képregény alapján elkészült a Sötét zsaruk című film, ami véglegesen bebetonozta Will Smith helyét a hollywoodi sztárok között. Az idegeneket az emberrel egyenlőként kezelő mozi komoly bújtatott üzenettel bír és reflektál az USA-Mexikó határon mindennapos illegális bevándorlásra is. De azért alapvetően ez egy vicces mozi amiben mindenféle alienek szaladgálnak...
Támad a Mars
Tim Burton nem az a tipikus sci-fi rendező, mégis készített két ilyen típusú filmet is. A Majmok bolygója remake-et nem láttam ugyan, de nem sok jót hallok róla, ellenben ez a kellemesen komolytalan inváziós filmecske megéri a pénzét. Bár az effektek borzalmasak, ilyen sztárparádét nem mindennap lát az ember, még a legkisebb szerepekre is ismert színészeket szerződtettek (bár speciel Jack Black ekkor még "sehol sem volt"). És azt is megtanultuk, hogy a fordítógépben nem szabad bízni...
Transformers
Michael Bay utolsó valamire való mozija, aminek fényét sajnos két folytatással is beárnyékolta, pedig szerintem a Transformers egy abszolút szerethető filmecske, amit még a felnőttek is tudnak élvezni (ismétlem, a másik két rész elképesztően gyatra szerintem is). Szép robotok, kellemes humor, nagyszerű harcjelenetek és a világ legmenőbb álcája, Starscream vs Shia LaBeouf idegesítő játéka és a bugyuta Kockás történet.
Tron: Örökség
Jajj, de szép keretes szerkezet: Joseph Kosinskinek, a Feledés rendezőjének bemutatkozó filmecskéje, ami kétségtelenül egyedi és gyönyörű látványvilággal bír. Szebbel, mint a sok-sok évvel korábban készült első rész, bár meg kell hagyni, annak is megvan a maga hangulata. Moziélménynek kiváló volt, még ha a történet hagy is némi kívánni valót maga után.
*Ha esetleg a te kedvenc filmedet nem találod a listán, az azért lehet, mert nem tartottam eléggé popcorn sci-finek, hanem valószínűleg jobbnak (nagy ritkán rosszabbnak) egy ilyen felsoroláshoz...
A lista a Feledés apropóján íródott és csak azért, hogy nektek is eszetekbe juttassak egy-két olyan alkotást, amit érdemes lenne megnézni, szigorúan kikapcsolódás céljából. Van itt minden, hiszen nem feltétlenül attól szórakoztató egy film, mert vicces, látványos és idézhetőek a dumák, habár a Függetlenség napja, a Csillagközi invázió, a Men in Black: Sötét zsaruk és az Armageddon tipikusan ilyen. Ezeknél egy fokkal komolyabb A sötétség krónikája, és két fokkal komolytalanabb a Transformers és a Támad a Mars! Az Avatar és a Tron: Örökség leginkább a szemünket kápráztatja el, és igazából a Feledés is ide tartozik, mivel az Avatarral karöltve képviselik a romantikus szálat :)
Mit hoz a jövő? A már a szövegben is említett Riddicken túl idén jócskán kijut nekünk a jóból: A leginkább sci-fis képregényhős, Superman jön nemsokára Christopher Nolan és Zack Snder jóvoltából, de a District 9 alkotójának új filmje, az Elysium is idén startol a filmszínházakban. Will Smith az After Earthtel jelentkezik, J.J Abrams a Star Trek második részével, valamint komoly témából pedig Alfonso Caurón Gravity-jével kell számolnunk.