Tombol, még mindig tombol a YA könyvek adaptálásának mániája. Sokan, nagyon sokan elbuknak, egyre rizikósabb vállalkozás az ilyesmi, de olykor mégis sikerül pár száz millió dolláros bevételre szert tennie a stúdióknak egy-egy jól pozicionált darabbal. Igazából a hollywoodi okosoknak sincs fogalma arról, hogy mi a titok (ha így lenne, egy sem bukna el), de középút nagyon ritkán van: vagy csúnyán elhasalsz, lehetnek zombik, vámpírok, zombivámpírok, boszorkák, vagy más egyéb fura, de mostanában menőnek számító lények a sztoridban, vagy berobbansz, no matter what.
A fantasy vonal már pár hónapja nem menő, a disztópikus társadalmakról szóló sci-fik viszont annál inkább. Jennifer Lawrencék Az éhezők viadalával beletenyereltek a tutiba, úgyhogy a producerek előástak valami hasonlót, és azt is útjára indították. A Battle Royale túl véres volt, meg amúgy is, a japán cuccok nem menők annyira az USÁban (lásd még A holnap határát), szóval maradt a Divergent, vagyis A beavatott, ami esküszöm, akkora f*szság, hogy az ötlet puszta kitalálásért Arany málna járna.
Hallottam, olvastam már többször erről a filmről (nem sokon múlt, hogy a Corvin moziéjszakán ezt, és ne a Tsodálatos pókember 2-t válasszam), de úgy voltam vele, hogy lehet, hogy csak így elmondva tűnik orbitális baromságnak a társadalmi berendezkedés, a filmen ez tök jól, hihetően, hitelesen van ábrázolva... NEM! Nagyon nem. Nagyon-nagyon nem. Ez pont ugyanakkora baromság képekkel megtámogatva, mint csak simán szóban elmondva, vagy "papírra" vetve. Kapaszkodjatok, mert ez rázós lesz!
Szóval volt egy háború, meghaltak sokan. A túlélők kitalálták, hogy a társadalmat 5 csoportra kéne osztani, és akkor béke lesz: műveltekre (g*cikre), bátrakra (idióta adrenalinfüggőkre), barátságosakra (hippikre), őszintékre (bunkókra) és önfeláldozókra (p*ncikra, akik egyben vezetik az országot is). Ha eljön az idő, minden tinédzsernek választania kell egy tulajdonságot, amin aztán nem változtathat. Főhősünk Tris (-HCl)*, aki önfeláldozónak született, de az előzetes teszt nem adott egyértelmű eredményt elkötelezettségéről, így lehet, hogy kidobják, és koszos hajléktalan lesz, ezért inkább azt hazudja, hogy önfeláldozó jött ki neki, de ő mégis a bátraka...
*biológuspoén, ne törődj vele
Oh, hogy ez mekkora f*szság, te jó ég! Igen, felfogtuk. Nehéz a tinik dolga, mert egyetemet kell választani, el kell dönteniük, hogy mik szeretnének lenni, és ha később derül ki, hogy nem jól választottak, akkor könnyen munkanélkülivé válhatnak képzettség híján, és az utcára kerülnek. Igen, felfogtuk, hogy a szülői nyomás is nagy, és ha nem is gonoszságból, de rá akarják erőltetni egy csomóan a gyerekükre azokat a szakmákat, amikkel ők is foglalkoznak. Az is világos, hogy az összes tinip*csa belekezd egy csomó mindenbe, majd lelkesedés híján abbahagyja, és azt érzi, hogy őt sokminden érdekli, és ezért a főhőst is ilyenre kell írni, ráadásul még azt is el kell hitetni róla, hogy emiatt ő különleges...
Ez kéremszépen a legpofátlanabb módon összehányt kreténség, amivel valaha is találkoztam. Pedig láttam az Alkonyat első részét. Nincsenek finom utalások, hanem egyből a pofádba nyomnak mindent. Nincs jól kigondolt, bemutatott háttér, csak egy gyorsan felskiccelt, könnyen felfogható rendszer, ami csak arra való, hogy keretet adjon egy kis romantikázásra főhősnőnknek Mr. Eyebrow-val. Tris ráadásul cseppet sem tűnik erős személyiségnek, hiába próbálják elhitetni róla. Kb. minden szereplő megmenti egyszer, és a két szép szeme/származása miatt lesz jóban a bátrak vezetőivel. Így azért könnyű.
A történet "csavarjaira" Kate Winslet sminkjéből simán lehet következtetni, meg egyébként is teljesen logikátlan, hogy ne az okosak irányítsanak egy épülő társadalmat (magyarán rohadt erőltetett már a kiinduló konfliktus is). A "történetre" már így is túl sok leütést pazaroltam, foglalkozzunk egy kicsit a film jobbik felével: a kivitelezésen semmi rendkívülit nem véltem felfedezni, tisztes iparosmunka, ami egy közel 100 millió dolláros büdzsénél már a minimum, ami elvárható. A vágások közt van pár fura, az operatőr pedig J.J.-kórban szenved, mert ennyi lens flare-t utoljára a Star Trek folytatásában láttam...
A színészi játék az egyetlen, ami kiemeli a fospocsolyából A beavatottat, mert azért Shailene Woodley, Miles Teller és még páran kitesznek magukért (fura módon Kate Winslet rohadt gyenge, elnagyolt, Jai Courtney pedig hozza a sz*r formáját). Annyira nem látványos, hogy agykikapcsolós vásári szórakoztatásnak megtegye, okosnak meg egyáltalán nem okos, szóval ezen tényleg csak a célközönsége (12-18 év közti tinilányok) tudnak kapaszkodót találni. Pl.: Theo James szemöldökét.
U.I.: És mivel sok-sok rész van még hátra, ne izguljatok, akkor sem ölik meg a gonoszokat a főhőseink, amikor lehetőségük van rá, hiszen az úgy túl egyszerű lenne. Inkább elmennek vonattal (!) a semmibe. Oda miért is épült sín? És ki vezeti a vonatot? Áh, hagyjuk.