SE, azaz Special Edition (vagy Assembly Cut, ahogy tetszik), amit a ~10 éves évfordulóra állítottak össze David Fincher rendező nélkül (ezért nem DC, azaz rendezői változat), mert hogy az eredeti verzió végső vágásában ő már nem vett (nem vehetett) részt, amiért pöttyet megharagudott a producerekre. Mert az Alien franchise harmadik része bizony nem úgy sikerült, mint azt sokan remélték... Az első nagy probléma maga a Bolygó neve: Halál, amiben James Cameron olyan magasra tette a lécet, hogy azt sem történetben, sem büdzsében nem lehetett már megugorni (arról nem is beszélve, hogy a folytatást is problémássá, de legalábbis izzadtságszagúvá tette).
Szóval a producerek kicsiben (de legalább is kisebben) gondolkodtak. Az új film munkálatai viszont már akkor megkezdődtek, amikor még nem volt kész a forgatókönyv. Eredetileg nem egy börtön szolgált volna a történet helyszínéül, hanem egy monostor, ahol középkori körülmények közt, faépületekben éltek volna furcsa szerzetesek. Ebből végül is jó pár gondolatot átemeltek a végleges verzióba (ott is fontos szerepet kap a vallás), de akár csak a Prometheus kapcsán, itt is nagy volt még a forgatás ideje alatt is az összevisszaság.
Bizonyos részeket (pl.: a finálét) újra fel kellett venni, időközben Sigourney Weaver haja is visszanőtt, de a szerződése értelmében súlyos pénzekért nyírta volna le újra, így inkább kopaszfej-protézist használtak... De le kellett cserélni az operatőrt is Parkinson-kór miatt (sokat szoktam ezzel viccelődni a rángó kamerával felvett akciószekvenciák miatt és lám itt a szomorú élő példa), valamint az előző rész egyik túlélője, Michael Biehn sem járult hozzá semmihez, ami a karakterével volt kapcsolatos, ezért nem is látjuk Hickset a filmben csak egy nyamvadt fényképen, amiért kb akkora gázsit kapott a színész, mint a Bolygó neve: Halálért összesen.
Alig pár nap telt el az előző rész eseményei óta, amikor is a mentőkabinban tüzet észlel a biztonsági rendszer és kiküldi az utasokat a világűrbe, akik a legközelebbi bolygón landolnak. A hely egykor a dupla Y kromoszómások börtöne volt (az ilyen rendellenességgel élő emberek agresszívabbak az átlagnál visszamaradottságuk miatt), de most már csak kb. 25 elítélt és egy 3 fős személyzet tartózkodik ott, hogy őrizzék az egykori ólomöntöde "lángját". Se fegyver, se mentőhajó, csak pár beszámíthatatlan bűnöző, Ripley és a xenomorph, ami ezúttal kicsit más, mint az eddigiek...
Ez a verzió bő fél órával hosszabb, ami egyrészt tök jó dolog, másrészt viszont: minek? Tegyük a szívünkre a kezünket, ez nem az a grandiózus epik történet, ami megköveteli a 2,5 órás játékidőt, ugyanakkor még is sokkal jobb ez a változat, mint a '92-ben mozikba küldött. Egyrészt a karakterek és motivációik egy fokkal jobban vannak árnyalva, másrészt a lecserélt és a plusz jelenetek valahogy jobban összeállnak a nagy egésszé. De ez a játékidő ennek ellenére is indokolatlanul sok.
Az egyik legfontosabb különbség a korábbi Alien-filmekhez képest az az, hogy a xenomorph ezúttal egy állatból bújik ki (ebben a verzióban egy ökörből, ami szerintem jobb megoldás, mint a mozi változat kutyája) és emiatt kicsit mások a tulajdonságai (pl.: 4 lábon járkál főleg). Nyilván szükséges volt valami mással előrukkolni, hogy kicsit egyedibbnek tűnjön és ezzel a megoldással még ki is békültem, mert suttyomban hozzá is adott valamit az Alien-mítoszhoz, nevezetesen, hogy bizonyos szinten felveszi a gazdaszervezet tulajdonságait a lény.
Amiért viszont kár volt, az a CGI használata. '92-őt írunk, éppenséggel már nem volt lehetetlen, hogy jól nézzen ki, amit összehoznak (lásd egy évvel korábban a T-2, vagy 1 évre rá a Jurassic Park), de ebben a filmben borzalmasan gagyi effektekkel operálnak, ami hazavágja rendesen az élményt. És ha már szóba jött a Terminátor folytatása: foghatták rendesen a fejüket az Alien 3 készítői, amikor az elhúzódó munkálatok miatt beelőzte őket Cameron robot-eposza, mert nem lehet nem észrevenni a nagyon hasonló lezárást...
Maga a film egyébként annak ellenére izgalmas, hogy hosszúra van nyújtva. Főleg az első 1 óra embert próbáló, amikor Ripley megpróbálja eltitkolni a gyanúját, miszerint újra felbukkant régi jó savas vérű cimborája. De a légkör rohadt nyomasztó, már-már az első részt idézi, kellően mocskos és fémes a börtön ábrázolása és akadnak jó karakterek és jó dialógusok is. De ez még mindig kevés a tökélyhez, főleg az előzmények (Alien és Aliens) tükrében. Az újravágott verzió valamit enyhít a sebeken, de az Alien-mítoszban messze több a potenciál, mint amennyit ez a film kihasznál.
U.I.: Nem csak a magyar cím borzalmas (és erősen spoileres), hanem az eredeti is: "Idegen a köbön". Meh.