Túl izgalmasnak és egyedinek tűnt ez a film már az elején is ahhoz, hogy behozzák Magyarországra (bár eredetileg úgy volt, hogy a UIP elintézi a dolgot, de végül visszaléptek). Itthon a mozibajáró közönség egyszerűen kiátkozza az ehhez hasonló filmeket - sajnos, így maradt a Titanic Filmfesztivál, ahol nagy sikerrel vetítették vagy kétszer. Persze ott a Hétköznapi vámpírok is jól ment, aztán az is irdatlan nagyot bukott a kommerszebb mozikban, már ha felvették. Az egyik szemem sír, a másik meg még jobban sír.

A mesterséges intelligencia témája már sok alkotót megihletett - a leghíresebb közülük talán Stanley Kubrick, aki egyfelől már a 2001: Űrodüsszeiában is ijesztő jövőképet vázolt fel, másrészt pedig ő álmodta vászonta az A. I. Mesterséges értelem című filmet, amit végül halála miatt nem tudott leforgatni, így vette át Steven Spielberg a helyét. Most egy kevésbé sztárolt, de annál tehetségesebb író rendezői bemutatkozásának lehetünk szemtanúi az Ex Machina megnézésével.
Caleb egy Google-hez hasonló multicégnél, a BlueBooknál dolgozik. Őt választják ki arra, hogy egy titkos kísérletben részt vegyen a cég megalapítójának magánbirtokán: egy mesterséges intelligenciát kell tesztelnie. A mindentől jó távol lévő birtok közepén fekvő futurisztikus épületben egy hét alatt kell beszélgetések során eldöntenie, hogy Ava, a robotlány képes-e az önálló gondolkodásra, van-e öntudata, nem csak szimulálja azt, vagy lemásolja valahonnan máshonnan. De ahogy haladunk előre az időben, egyre nyugtalanítóbb dolgokra derül fény.
Azon órákig lehetne vitatkozni, hogy témájában szakmailag (robotika, programozás, stb) mennyire állja meg a helyét a film, de az tény, hogy nincs benne túl sok bullshit. Alex Garland láthatóan utánanézett ennek-annak, azt pedig szeretném kihangsúlyozni, hogy műfajában egy sci-firől, azaz tudományos FANTASZTIKUM-ról beszélünk. Lehet, hogy nem minden részében kidolgozott, a jelenetek során nem minden ízében bemutatott technikáról beszélünk, de a rendező arányérzékére nem lehet panaszunk. Nincsenek nyugtalanító fekete foltok, de túlmagyarázva sincs egyáltalán.
Filmként pedig kifejezetten okos. A thriller elemekkel nagyon jól eljátszogat, nem érződik egy percig sem sablonosnak. A nézőt folyamatosan az orránál fogva vezeti, de nem nyomja a pofánkba a félrevezetőnek szánt dolgokat, ezért aztán nem is haragszunk rá, amikor végül átver minket. Ez nem tűnhet olyan nagy dolognak, pedig sokszor ezen áll, vagy bukik egy csavaros film sikere: ha túlságosan erőlködnek a néző megvezetésével, az általában a visszájára sül el.

Minimalista sci-fi, majdhogynem kamaradráma, hiszen 1-2 jelenetet leszámítva a milliárdos Nathan házában játszódik. A minimalizmus azonban csak a forgatókönyv vállalásaira értendő, hiszen a csillivilli sok helyszínes akciózgatások helyett egy csendes terepet kapunk, ami viszont a lehető legapróbb részletekig ki lett dolgozva. És nem csak a gondos tervezésre, hanem a CGI-ra is utalok ezzel. Egy percig sem érezni "olcsónak" a filmet minden minimalizmusa ellenére is.
Érdekes filozófiai kérdéseket feszeget, és mindeközben még érdekesebb karaktereket és beszélgeteseket kapunk. Lassan építkezik, de egy percig sem válik unalmassá - Garland itt is megtalálta a megfelelő arányt. A színészvezetés is nagyszerű, egyedül talán Domhnall Gleeson rossz hazudozása lett egy kicsit túl nyilvánvalóan bemutatva. Ava egyszerűen fantasztikus. Alicia Vikander kimért játékával egyszerre robotikus, és végtelenül emberi. Oscar Isaac figurája pedig végre nem egy sablonos tudós-karakter, hanem egy igazi különc p*cs.

Az Ex Machina erős film, de nagyon. Ezért különösen sajnálatos, hogy csak szolid sikert tudhat magáénak. De biztos vagyok abban, hogy idővel megtalálja a közönségét. Néhány pillanatában még a torrent-kedvenc Az őslakót is megidézi, de nekem néha még a Fűrész című horror is bevillant. Aggódni azért nem kell, rémálmokat nem fog generálni, inkább elgondolkodtat a világ dolgain. Különösen azért, mert ahogy maga az író-rendező is nyilatkozott, a filmben bemutatott jövőkép kb. 10 percre van a mától. Mondjuk ez egy kicsit tényleg félelmetessé teszi az egészet.